Pomenovanie anorexia vzniklo z gréckych slov an- nedostatok, zbavenie, oxia – chuť. Je to duševná choroba, ktorá môže postihnúť kohokoľvek. Ľudia trpiaci týmto ochorením majú skreslenú predstavu o svojom tele, preto odmietajú  akúkoľvek potravu. Svoje telo doslova trápia nezmyslenými a hlavne neopodstatnenými diétami.

Najväčším problémom týchto ľudí je to, že hoci môžu byť akokoľvek štíhli, seba samých budú vidieť vždy ako tučných. Zaujímavé však je, že títo ľudia dokážu presne odhadnúť váhu či rozmery tela všetkých iných ľudí- okrem seba.  A tak sa neustále trápia chudnutím, odmietaním potravy… a to všetko len za jedným jediným cieľom – byť štíhlym.

Najproblémovejšia skupina:

Anorexia je ochorenie, ktoré sa dotýka najmä dievčat do 18 rokov.  A to z jednoduchého dôvodu – chcú sa páčiť a vyzerať rovnako ako modelky na predvádzacom móle. Krása je v tomto období pre ne najdôležitejšia, a sú pre ňu ochotné urobiť čokoľvek. V poslednej dobe stúpa aj počet chlapcov anorektikov, aj keď ich počet nepresahuje ani 5% celkového počtu chorých. Anorexia je však jedna z mála ochorení, ktoré sa môžu prejaviť aj oveľa skôr alebo oveľa neskôr. Väčšina vzniká ako reakcia na rôzne psychologické faktory (situácia v rodine, problematická doba – puberta). Za najrizikovejšiu je však považovaná skupina od 12-45 rokov.

Počas hladovania je telo nútené živiť sa len samo zo seba, nakoľko nedostáva takmer žiadne výživné látky, ktoré potrebuje. Najskôr sa teda živí zásobami vonkajšieho tuku. Potom sa živí aj svalovou hmotou. Najskôr sa spotrebúvajú svaly končatín, neskôr i vnútorné svaly. Zmiznú srdce brániace svaly a aj ostatné dôležité orgány strácajú svoju svalovú oporu. Nastávajú problémy s tráviacim traktom a neustále bolesti brucha.

K príznakom anorexie patrí aj vypadávanie vlasov, lámavá nechty, suchá až šupinatá pokožka, opuchnuté nohy, rednutie kostí, či nepravidelná menštruácia.

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *