Chcete chudnúť a nedarí sa Vám? Možno je problém úplne inde ako si myslíte – v spánku? Úprimne: Koľko hodín denne spíte? 6? Menej? Nestíhate nič cez deň, tak pracujete i v noci? Skúste sa vyspať aspoň 7 hodín denne a uvidíte, že schudnúť sa dá aj v spánku. Myslíte si, že chudnutie v spánku je iba nadčasový pojem, diéta snov, ktorá však zaručene nefunguje? Že človek predsa nedokáže chudnúť v spánku? Tak potom ste na omyle!

Vedci totižto dokázali, že dĺžka spánku ovplyvňuje aj náš apetít- a môžu za to dva hormóny, konkrétne leptín a ghrelín. Tieto hormóny strážia našu hladinu hladu a sýtosti a v prípade, že nás sa blíži jedno alebo druhé, nás na to upozornia. Platí to však len vtedy, keď je naše telo zregenerované spánkom.  Ľudia, ktorí menej spia, majú narušenú hladinu spomínaných hormónov, a tak postupne priberajú.

Nedostatkom spánku sa navyše narúša prirodzený biorytmus a následne sa pomalšie spaľujú prijaté kalórie. Chudnutie v spánku ovplyvňuje aj rastový hormón HGH, ktorý premieňa tuky na energiu a rovnako účinným je aj hormón štítnej žľazy tyroxín, ktorý býva označovaný aj ako spúšťač látkovej premeny v tele.

Samozrejme, ak chcete naozaj schudnúť v spánku (a nielen vďaka spánku), môžete si dopomôcť napríklad detoxikačnými nápojmi. Tie eliminujú toxíny počas spánku a navyše  revitalizujú  ako aj očisťujú ľudské telo a posilňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Prospešné sú taktiež probiotické nápoje alebo prípravky s obsahom lectobacilov, ktoré okrem iného napomáhajú k lepšiemu tráveniu.

Veľmi nás ovplyvňuje i to, čo konkrétne jeme pred spaním. Pokiaľ chcete chudnúť, mali by ste prestať jesť  okolo 18tej hodiny. Pokiaľ to však nedokážete, nezúfajte, dbajte však na to, aby ste nejedli príliš ťažké jedlá. Pomôžte si potravinami, ktoré navodzujú spánok, obsahujú jednoduché cukry, vitamín B, vápnik či horčík. Na večer je výborné dať si mliečko, bylinkový čaj s medom, minerálku s obsahom horčíka. Voľte ľahšie jedlá z obilnín, rýb, strukoviny, zeleninu, či sušené ovocie.

 

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *