Výpočet BMI

0
1329

Viete, čo je vynikajúca pomôcka pri chudnutí? Kontrola Vášho počiatočného „stavu“ tuku a hodnota Vášho BMI.

Čo je to vlastne BMI? A ako sa vypočíta?

BMI znamená body mass index. Je to súčasne asi najčastejší spôsob, ako odhadnúť riziká spojené s obezitou.

BMI sa vypočíta: hmotnosť v kg/ (telesná výška v m)².

Výsledkom je číslo. Čím je číslo vyššie, tým je človek na svoju váhu ťažší. BMI je normálne v hodnotách 20 až 25. V tomto rozmedzí by ste sa nemali pokúšať o chudnutie diétou.

Presnosť tohto výpočtu však bude najvyššia len vtedy, pokiaľ  Vám ho vypočíta doktor. V iných prípadoch sú síce výsledky priemerné, no veľmi sa nelíšia od tých, čo by Vám vypočítal lekár.

BMI výpočet platí pre priemerného človeka. Samozrejmosťou je vek 18+.Pri mnohých výpočtoch si môžete nastaviť, či ste žena alebo muž, dokonca i obvod pása. Čím viac údajov sa od Vás vyžaduje, tým bude výsledok BMI presnejší konkrétne pre Vás. BMI však nie je vhodné pre športovcov- tým by totižto mohol výsledok BMI ukázať ťažkú obezitu. Tiež nebude platiť pre ľudí, ktorí často chudli. Každé chudnutie totižto prebieha na úkor svaloviny. Človek pred chudnutím má viac svalov, ako po ňom. Ak potom opäť priberie, zväčša priberá na pôvodnú správu – no svalovú hodnotu už naspäť nezíska. Preto je človek po ukončení chudnutia o trocha tučnejší, ako pred ním. Aj keď Vám teda po viacerých diétach vyjde, že Vaše BMI číslo je na úrovni priemeru, nemusí tomu tak byť.

Pokiaľ Vám pri výpočte vyjde BMI menej ako 19, je to jasný znak podváhy.  Od hodnoty 19 až po hodnotu 25 je Vaša váha vzhľadom na Vašu výšku v poriadku. Ak máte BMI viac ako 25, mali by ste niečo začať robiť,  pretože táto hranica predstavuje nadváhu. Od hodnoty 30sa hovorí už o obezite.

Rate this post

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here