Detoxikácia je zázrak. A možno i niečo viac. Naše telo ju potrebuje raz za čas ako prevenciu voči chorobám, ale aj ako posilnenie pre celý organizmus.

Načo vlastne detoxikácia slúži? Je to prirodzený spôsob, ako odstrániť toxíny a nahromadené jedy z tela. Tieto toxické látky často znižujú našu imunitu, spôsobujú nám vyčerpanosť a zasahujú do celkovej kvality nášho života. Sami určite dobre viete, že v súčasnosti máme v ovzduší mnoho nečistôt a chemikálií, s ktorými si naše telo neporadí samo.  Nečistoty sa do nášho tela dostávajú teda nie len vdychovaním vzduchu, ale aj pri konzumácií potravín či pri prijímaní vody.

Základom detoxikácie je očistenie organizmu, zbavenie ho škodlivých látok. A všetko by sa malo začať hrubým črevom.  Mali by sme sa oň starať tak, ako sa staráme o vlastný dom či auto. Hrubé črevo sa totižto nedá vymeniť ako nejaké iné potrubie! Musíme sa oň pravidelne starať a nezaťažovať ho. Základom dobrého fungovania hrubého čreva je správna potrava; najmä dostatok vlákniny. Znečistenie hrbého čreva mnoho ľudí podceňuje, pritom varovné signály sú príznačné naozaj pre mnohých. Únava, vyčerpanosť, nadúvanie, nedostatočná duševná koncentrácia, stavy úzkosti, a dokonca i vyrážky!

Ak dokážeme vytvoriť nášmu organizmu vhodné podmienky,  dokáže sa regenerovať samo. Detoxikácia je podporný prostriedok na očistenie organizmu a je vhodné vykonávať ju najmä na jar a na jeseň. Môžete ju vykonávať v každom veku.

Ako funguje detoxikácia?

Dôležité je hlavne prijímať veľké množstvo tekutín – minerálky bez bubliniek, bylinkové čaje, teplú pitnú vodu. Samozrejmosťou je obmedzenie pitia alkoholu ako aj fajčenia.

Okrem správneho pitného režimu je dôležitá aj strava. Mali by sme prijímať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, pretože tie udržiavajú vodu. Vlákninu nájdete v strukovinách, obilninách, zelenine, ovocí či ľanovom semene. Veľmi dôležité sú i liečivé bylinky, čaje a mliečne probiotiká.

Ako podporné opatrenia by Vám mali slúžiť: fyzická aktivita, teplé kúpele, teplá sprcha a sauna.

A na záver: úspešnosť detoxikácie zistíte veľmi jednoducho. Stačí, ak sa pozriete do zrkadla na svoj jazyk. Iba čistý ružový jazyk bez povlaku je známkou čistoty tráviacich orgánov.

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *