Veľa ľudí, ktorí držia diétu, sa zamýšľa nad otázkou, či ich chudnutie bude úspešné, či ho zvládnu bez tzv. jojo efektu.

Áno, označenie jojo efekt vzniklo na základe hračky zvanej jojo. Presne tak, ako sa koliesko dokáže posúvať po motúziku hore a dolu, „lieta“ aj hmotnosť ľudí.
K jojo efektu dochádza hlavne vtedy, keď sa človek vráti k svojmu nezdravému životnému štýlu.  Jedná sa opätovné priberanie, ktoré je spravidla väčšie ako bola pôvodná redukcia hmotnosti. Najväčší problém je, že dnes máme celoročne dostatok všetkého, čo chceme, a to aj čo sa potravín týka.

Jojo efekt je v podstate trestom za neznalosť zákonitostí.  Pretože keď sa snažíte schudnúť, mali by ste vedieť aj o obmedzeniach, ktoré na Vás čakajú. Proti jojo efektu existujú 2 základné podmienky:

1, Pomalé chudnutie: pomaly zmeníte svoj životný štýl na taký, ktorý vedie k Vašej vysnívanej postave, a nie ku obezite. Netreba Vám žiadne lieky na chudnutie. Dokážete to i sami! Ako? Musíte jesť pravidelne, pestro, a toľko, aby sa Vám nespomalil metabolizmus.

2, Pohyb, pohyb, pohyb…Bez športovanie akéhokoľvek druhy si ideálnu postavu neudržíte. Po schudnutí sa však pohyb musí stať pravidelnou a trvalou súčasťou Vášho života. Nie mal by-musí!

Pretože schudnúť sa skutočne dá rýchlo a efektívne. No s jojo efektom. Čiže len krátkodobo. Oveľa ľahšie je v konečnom dôsledku chudnúť rovnomerne, dlhšiu dobu a s nadšením a odhodlaním.

Hlavne nechudnite sezónne! Akýkoľvek pokus schudnúť za určité obdobie a potom sa už viac nestarať končí katastrofálne – pre Vás. Musíte sa skrátka naučiť jesť a aj žiť tak, aby ste nepriberali. To znamená stravovať sa plnohodnotne, no mať dostatok tekutín a, samozrejme, pohybu.

4/5 - (1 vote)

Od Honza

Jedna myšlienka na článok “JoJo efekt”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *