Z pohľadu laikov je problém obezity zatiaľ bezvýznamná cifra. V skutočnosti je to však alarmujúca číslica, s ktorou pracuje len minimálne množstvo ľudí. V prvom rade tí, ktorým záleží na ich zdraví. Možno by sme sa k nim mohli pridať a znížiť priemer obéznych ľudí, ktorý sa v roku 2014 vyšplhal na 1,9 miliardy dospelých ľudí s nadváhou, z ktorých až 600 miliónov trpelo obezitou. Takéto výsledky nie sú príliš potešujúce, pretože obezita spôsobuje niekoľko ďalších pridružených ochorení a jedným z nich je aj bolesť chrbtice.

Narastajúca obezita
Narastajúca obezita

Celosvetový problém

Vysoká váha zaťažuje celé telo a organizmus. Niektoré životne dôležité časti môže dokonca deformovať a potom je už na záchranu príliš neskoro. Vysoké čísla súvisiace s obezitou sa však neznižujú. Až 80 % ľudí sa sťažuje na častú bolesť krížov a udáva sa, že je to druhý najčastejší problém po prechladnutí, s ktorým ľudia prichádzajú k lekárovi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) celosvetový výskyt obezity medzi rokmi 1980 a 2015 narástol o viac ako polovicu. Ak bude tento trend pokračovať aj ďalej v roku 2030 sa očakáva 3,3 miliardy ľudí s nadváhou, alebo obezitou.

Začnime znižovať štatistiky

Opatrenia v boji s týmto nelichotivým číslom sú jasné. WHO si dala za cieľ, že do roku 2025 sa pokúsi znížiť tento trend na výsledky z rokov 2010. Boj to bude asi veľmi veľký a pokiaľ sa k tomu nepričiníme ani my, zrejme sa to do stanoveného termínu určite nestihne. Ľudia s nadváhou by mali v prvom rade prekonať prvotnú zmenu a začať si zvykať na iné veci. Pravidelná konzumácia zdravých potravín, zeleniny a ovocia. Začať sa hýbať, cvičiť špeciálne cviky na chrbát

5/5 - (1 vote)

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *