Kľúčom k zdravému telu, dobrému pocitu, krásnej postave a v neposlednom rade aj k dobrej nálade je zdravá strava. Keď naučíme naše telo, ako, kedy a čo jesť, odmení nás niekoľkonásobne. No samozrejme musíte rátať s tým, že stravovacie návyky a ani hmotnosť sa nám nezmení zo dňa na deň. Nejaký čas to síce potrvá, no výsledok stojí za to.Teraz Vám preto v skratke zhrnieme všetky základy zdravej stravy:

1, Pite dostatok tekutín. To však neznamená, že si každý deň v obchode kúpite sladenú minerálku, džús, ľadový čaj apod. Tieto nápoje totižto obsahujú veľa cukru alebo umelých sladidiel a umelých látok. Okrem toho obsahujú konzervačné látky a veľa ďalších zdraviu škodlivých vecí. Najlepšie na pitie sú čistá voda, nesladený čaj (najlepšie bylinkový) a minerálka.

2, Dôležité je jesť viackrát denne a menšie porcie. Keď jedávate pravidelne, vytvárate si tak návyk, preto po určitom čase bude vaše telo potrebovať potravu práve vtedy, keď mu ju dáte.

3,To, o čom sa neustále hovorí, no väčšina ľudí to aj tak neberie vážne, resp. nedodržiava, je jedna miska zeleniny denne. Má nízky energetický obsah, preto je najvhodnejšou potravinou na zasýtenie kedykoľvek počas dňa.

4, Keď máte chuť na sladké, dajte si ovocie. Pozor! Nemôžete ho však jesť neobmedzene, ako zeleninu. Obsahuje totižto cukru a aj vyšší energetický obsah. Sú však výborným zdrojom vitamínov.

5, Dbajte na to, aby vaša strava bola pestrá. To znamená jedzte skutočne všetko, čo máte radi (okrem vysmážaných či príliš sladkých jedál). Nepreháňajte to s tukmi a cukrami- no ani ich nevylučujte zo svojho jedálnička úplne, lebo aj oni sú pre naše telo potrebné. Jedzte rastlinné aj živočíšne bielkoviny, orechy a obilné bielkoviny.

6, športujte. No robte niečo, čo Vás skutočne baví! Nemusíte denne, stačí 3krát týždenne. Plávanie, beh, jazda na bicykli, či obyčajná rýchla chôdza.

 

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *