Nie nadarmo sa zdravá výživa volá zdravá. Prostredníctvom zdravej výživy môžeme nášmu telu poskytnúť dôležité živiny, vitamíny a minerálne látky. Zdravá výživa je výživa nielen pre telo, ale aj pre mozog. Dokáže rozhodnúť o Vašom zdravotnom stave – fyzickom, ale aj psychickom. Množstvo „zaručene pravdivých“ stránok Vám ponúka mnoho rád, ako sa zdravo stravovať, čo je pre vás vhodné a čo, naopak, nevhodné. Všímať by ste si však mali rady lekárov, ktorí poskytujú stručný pohľad na jednotlivé potraviny a ich účinky. My Vám v nasledujúcich riadkoch zhrnieme rady lekárov, ako sa stravovať zdravo. A je len na Vás, čoho sa budete držať.

Zdravá výživa začína, paradoxne, zdravým pitím. Zdravé pitie znamená, že pijete dostatočné množstvo tekutín, čiže zhruba 2-3 litre denne, rozložené rovnomerne počas dňa. Najlepšia je čistá alebo minerálna voda, bylinné čaje, no obmedziť by ste mali sladené nápoj, alkohol.

Ďalším významným bodom zdravej výživy je obmedzenie cukrov, nie len v podobe sladkostí, ale snažte sa aj nesladiť si nápoje, ako káva a čaj. Keď máte chuť na sladké, skúste ho nahradiť nejakým ovocím, najlepšie jablkom.

Samozrejmosťou je obmedziť tučné mäso a údeniny. Vyberajte si potraviny s nízkym obsahom tuku, najmä toho živočíšneho. Namiesto toho jedzte hlavne vlákninu, ktorá podporuje trávenie, a aj celozrnné výrobky. Nezabúdajte, že zelenina neobsahuje veľa kalórií, ale obsahuje veľa vitamínov, a dokonca dokáže aj zasýtiť.

A pamätajte, že nie všetci chudí ľudia sa stravujú zdravo. Nejakú úlohu v tvare našej postavy hrá aj genetika. No majte na mysli aj to, že to, ako sa teraz stravujete a ako sa staviate k Vášmu telu oceníte najmä o niekoľko rokov, keď sa nebudete musieť trápiť s tým, že sa Vám nedarí schudnúť. Každá diéta však začína upravením stravy a životného štýlu celkovo. No práve zdravá výživa je vynikajúcim začiatkom.

 

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *