Zdravý jedálniček

0
1721

Či už sa snažíte schudnúť, alebo sa chcete začať zdravo stravovať, základom je zdravý jedálniček. To, čo dávame nášmu telu sa odzrkadlí nielen na našej postave, ale aj na našej nálade, unavenosti, schopnosti koncentrovať sa a mnohých ďalších veciach.

Jedlo by ste mali dávať Vášmu telu rovnomerne počas celého dňa. Strava by mala byť pestrá na vitamíny, minerály, živiny a vitamíny.

Najskôr si povieme zopár zásad zdravého jedálnička:

1, Nesmažte! Radšej duste, či pečte.

2, Keď už máme niečo vyprážané, mala by to byť len časť jedla. Napr. ak máme vyprážaný syr, rozhodne by sme si k nemu nemali dávať hranolky, ale skôr varené zemiaky.

3, Nejedzte veľa sladkého, vyhýbajte sa múčnikom a dezertom

4, Dbajte na to, aby Vaša večera bola ľahká

5, Snažte sa, aby bolo Vaše telo bez jedla aspoň 10 hodín (cez noc)

6, Základom je pestrá strava. Preto si napríklad nedávajte polievky s podobnými chuťami a obsahom, ako hlavné jedlá. (napr. mlieková polievka a cestovina s tvarohom). Snažte sa konzumovať dostatok bielkovín s nízkym obsahom tuku (chudé mäso, ryby) sú dôležité pre vytváranie nových buniek a zdravé fungovanie mozgu. Zamerajte sa na stravu s vysokým obsahom antioxidantov a vlákniny. A v neposlednom rade si doprajte rôzne druhy ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov.

7, Iba jeden z pokrmov, ktoré máte na obed, by mal byť sýty, čiže buď sýta polievka, alebo sýte hlavné jedlo

Ako by mal teda zdravý jedálniček vyzerať?

Raňajky:

Sú základom dňa. Doprajte si musli, čerstvé ovocie, džús alebo pohár mlieka, jogurt, omeletu či ryžový koláč. Hlavne nech sú sýte, pestré a chutné!

Desiata& olovrant:

Odporúča sa najmä zelenina a ovocie, syry, jogurty a orechy. Pri výbere jedál sa riadte tým, čo ste mali na raňajky, príp. obed.

Obed:

Začnite polievkou, najlepšie zeleninovou. Až potom nasleduje hlavný chod. Vhodné sú ryby, morčacie mäso, zelenina, šaláty, ryža, rizoto, cestoviny s brokolicou a rôzna kombinácia zdravých jedál.

Večera:

By mala byť najskromnejším jedlom dňa. Vyberajte si najmä šaláty, prípadne špenát, ryby, hnedú ryžu či dusenú zeleninu.

 

 

Rate this post

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here