Žlčníková diéta

1
3341

Žlčník ja dutý orgán, ktorý sa nachádza pod pravým pečeňovým lalokom. Je pomerne malý, no pre naše zdravie je veľmi potrebný. A to z toho dôvodu, že zhromažďuje žlč a pri zvýšenej potrebe ju vypudzuje. Niektoré zložky potravín však zvyšujú tvorbu žlče a tým nútia žlčník k vyprázdňovaniu. Žlčník je veľmi dôležitý orgán pre naše telo, pretože napomáha tráveniu a rozpúšťa tuky. 

Najmenej dráždivo pôsobia uhľohydráty, preto sa žlčníková diéta často nazýva aj uhľohydrátová. Stredne dráždivé sú bielkoviny a najdráždivejšie sú tuky.

Pokiaľ ste už prekonali nejaké ochorenie žlčníka, určite si uvedomujete, aká dôležitá je žlčníková diéta. Ochorenia žlčníka Vás však môžu postihnúť aj keď ste mladý a štíhly. Ochorenia žlčníka totižto postihujú ľudí, ktorý sa nesprávne stravujú, resp. prijímajú veľa tukov.  Medzi ohrozené skupiny patria aj tí, ktorí sa prejedajú, nepravidelne stravujú, či ľudia po drastickej diéte.

Základom žlčníkovej diéty je vyhýbať sa tukom, tučným a vysmážaným jedlám. Zo svojho jedálnička by ste mali vylúčiť najdráždivejšie potraviny, a to čokoládu, orechy, slaninu, údeniny, zrnkovú kávu, alkohol a ostré koreniny. Okrem toho sa snažte obmedziť príjem tukových ciest, kysnutého pečiva a potravín z konzerv. Okrem toho zrejme objavíte i niektoré ďalšie pokrmy, ktoré Vám „nesadnú“, a tie budete musieť zo svojho jedálnička vylúčiť tiež. Ďalším dôležitým krokom je vzdať sa smažených jedál a snažiť sa jesť jedlo pripravené čo najšetrnejším spôsobom, t.j. varením a dusením. Uprednostňujte olivový olej, rastlinné maslo a konzumujte ryby.  Azda najlepšou potravinou pri žlčníkovej diéte je mlieko – v akejkoľvek podobe.

Vhodné jadlá sú nemastná krupicová kaša, sucháre, zemiaková kaša, piškóty. Táto diéta je skvelá na obnovenie Vášho trávenia, radikálne schudnutie však od nej nečakajte. Pi žlčníkovej diéte by ste mali konzumovať menej ako 5dag tuku denne.  Keď už sa rozhodnete neobmedzovať sa v konzumácii mäsa, vyberajte si nešľachové a nemastné mäso.

 

Rate this post

1 komentár

  1. Problémy so žlčníkom trápia celé generácie moju rodinu. Začalo to starkou, pokračovalo otcom a teraz to chytilo aj mňa. Celé roky som miloval čokoládu s orieškami a nebol by som ju vymenil za nič!!! Pred vianocami minulý rok som mal často neznesiteľné bolesti brucha, ktoré ma často trápili celú noc a niekedy aj v práci. Donútilo ma to ísť k doktorovi ktorý zistil že mám zápal žlčníka a ešte aj žlčové kamene a práve čokoláda s orieškami je spúšťačom môjho ochorenia. Odkedy som vylúčil čokoládu a orechy z jedálnička, tak ma už tieto problémy netrápia, treba len hľadať príčinu vzniku chorôb to je celá veda všetkych chorôb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here