Ako vyplýva už z názvu, hlavnou zložkou potravy u tejto diéty sú banány. Vytvoril ju v roku 2008 japonský lekár so svojou manželkou, lekárničkou, Hitoshi a Sumiko Watanabe.

Princíp banánovej diéty, spočíva v niekoľkých pravidlách. Prvým je, že na raňajky sa jedia len banány a pije sa len voda izbovej teploty.

Banány zlepšujú trávenie a tiež metabolizmus, majú vysoký obsah vlákniny, ktorá dodáva pocit sýtosti a tiež zabraňuje vstrebávaniu niektorých sacharidov. Pitie vody izbovej teploty je údajne dobré na znižovanie pocitu hladu a tiež zlepšenie trávenia.

Dôležité je najmä jesť len do 20-tej hodiny večer a vynechať sladkosti. Ak je pocit hladu veľký, radšej siahnite po ovocí.

Ďalším pravidlom okrem zmeny jedálnička je dostatok spánku. Odporúča sa chodiť spať pred polnocou, keďže existuje spojitosť medzi obezitou a nedostatkom spánku.

Ak sa rozhodnete pre túto diétu, je nevyhnutné aby ste z jedálneho lístka vylúčili mliečne výrobky, alkohol a obmedzili pitný režim výhradne na obyčajnú vlažnú vodu.

Hlavnou potravinou sú samozrejme banány, najlepšie v surovom stave. Nesmú sa variť ani zmrazovať.

Táto diéta je obľúbená najmä z dôvodu len malých obmedzení v rámci stravovacích návykov. To znamená, že počas dňa môžete jesť na čo máte chuť, samozrejme veľkosť porcií nepreháňať ale jesť do pocitu sýtosti. Bežný deň teda začnete raňajkami pozostávajúcimi z banánu, prípadne niekoľkých aby ste boli sýty a pitím pohára vlažnej vody. Obed si môžete vybrať podľa vlastnej chuti. Ak okolo 15-tej hodiny dostanete hlad, kľudne si dajte malý sladký olovrant. Večeru tiež môžete zvoliť podľa vlastných predstáv avšak len do 20-tej hodiny a samozrejme bez dezertu.

Strava, ktorú konzumujete počas dňa by nemala mať vysoký obsah kalórií. Ideálne je ak sa počas banánovej diéty držíte zásad zdravého stravovania, a teda správne vyberáte jednotlivé porcie.

Pohyb je pomocníkom pri každej diéte. Aj pri tomto type je cvičenie nápomocné k želanému výsledku, avšak odborníci tvrdia, že by mal byť dobrovoľný. Ak sa Vám teda cvičiť nechce ale potrebujete zhodiť pár kíl naviac vyskúšajte banánovú diétu.

Medzi ďalšie výhody tejto diéty patrí:

  •  pravidelné raňajky zlepšia Váš metabolizmus a udržia hlad počas dňa na uzde
  •  vylúčenie raňajšej kávy, prispeje k zníženiu hladiny cukru v krvi
  •  obmedzenie večere do 20-tej hodiny zabráni prejedaniu sa nezdravými jedlami
  •  vylúčenie mliečnych výrobkov a zákuskov zo stravy, prispeje k zníženiu príjmu kalórií a teda zníži príjem cukrov a tukov.

Banány sú výživné a majú vysoký obsah vitamínov (B6, C a draslík), takže bránia prejedaniu sa.

Ak však máte zdravotné problémy a trpíte predovšetkým nízkou hladinou cukru v krvi, nemusíte vysoký obsah sacharidov v banánoch znášať dobre.

Ďalšou nevýhodou je, že každý si musí príjem kalórií ustrážiť sám, keďže diéta neupravuje celý jedálniček ale predstavuje len isté obmedzenia, vyžaduje teda sebadisciplínu.

Aj s touto diétou môžete spoľahlivo schudnúť avšak treba dodržiavať určené zásady a tiež sa vyhýbať kalorickým jedlám. Nápomocné je tiež stravovanie v pevných časových intervaloch a úplné zamedzenie dezertov.

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *