Citrusová diéta

0
1443

Jeseň už prišla a nezadržateľne sa približuje aj zima. Klesajúce teploty tak dávajú zabrať práve našej imunite.
Obdobiu chrípok a prechladnutí sa však nemusíte poddať. Stačí vo svojej strave zvýšiť príjem prirodzených vitamínov. Ich zdrojom sú samozrejme citrusy. Tie chránia nielen pred chrípkou, ale pomôžu aj s chudnutím.
Citrusová diéta je tak lákavá najmä v tomto období. Priaznivý účinok citrusov na náš organizmus má však nielen ich obsah vitamínu C, ale podporujú aj látkovú premenu a tým aj spaľovanie tukov. Ich obsah vlákniny poteší aj Vaše trávenie.
Táto diéta je však pomerne jednotvárna, a tak sa ju neodporúča držať dlhšie ako 5 dní. No aj za takýto krátky čas, by ste mali schudnúť asi 2 kg. Zo stravy na tento čas treba vylúčiť sladkosti, pokrmy s obsahom múky, mliečne produkty, ale aj prílohy jedál, ako zemiaky, ryža, cestoviny. Tabu je tiež cukor a polotovary aj mrazené jedlá.
Priaznivé účinky vody s citrónovou šťavou hneď po prebudení sú už zrejme všetkým dobre známe. Preto počas diéty každé ráno treba začať s pohárom 100 % pomarančového (prípadne grapefruitového) džúsu bez cukru, zriedeného s vodou. Pripraviť si tiež môžete čiernu kávu bez cukru a mlieka. Raňajkujte však až po pol hodine, a dopriať i môžete ovocný šalát. Očistite ľubovoľné množstvo citrusového a iného obľúbeného ovocia, doplňte nízkotučným jogurtom, medom a celozrnnými vločkami. Pre zmenu tiež môžete pridať napríklad orechy a citrónovú šťavu.
Mimo hlavných jedál si môžete dopriať jeden kus citrusového ovocia.
Pred obedom si vytlačte šťavu z čerstvých citrusov a zrieďte rovnakým množstvom vody. Následne si môžete dať zeleninový alebo mäsový vývar, no bez mäsa, cestovín, či zeleniny. Následne môžete siahnuť po mäse, namiesto prílohy si však radšej dajte šalát, alebo dusenú zeleninu. Vyskúšať tiež môžete aj kombináciu mäsa a citrusového ovocia. Vyhnite sa radšej mastným jedlám podávaným s ťažkými omáčkami, či zapečeným pokrmom so syrom.
Večeru tiež začnite čerstvou citrusovou šťavou zriedenou s vodou. Dopriať si môžete zeleninu, chudú šunku, či nízkotučný tvrdý syr.
Netreba to preháňať ani s pitím čerstvej citrusovej šťavy, môže Vás totiž bolieť brucho. Preto ju vždy radšej zrieďte a pozor aj ak užívate lieky. Citrusová diéta totiž môže mať vplyv na niektoré ich účinky.

4/5 - (2 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here