Túto diétu môžeme označiť za vhodnú pre každého, kto chce žiť zdravo. Zahŕňa základy zdravého stravovania a to nielen pre chorých. Pankreas je podžalúdková žľaza, ktorá napomáha pri spracovávaní a trávení potravy. Preto je správne stravovanie dôležité nielen pri jeho ochorení, ale mali by sme sa venovať aj prevencií.

Diéta na pankreas je zameraná na konzumáciu zdravých potravín, ktoré podporujú jeho funkciu a tak je možné aj ľahko schudnúť. Pankreas ovplyvňuje aj hladinu cukru v krvi, a tak narušenie jeho funkcie vedie k cukrovke. Existujú aj domnienky, že môže predstavovať rizikový faktor pre rozvoj mnohých ďalších ochorení, ako sú napríklad srdcové choroby, vysoký krvný tlak, mŕtvica a problémy s obličkami.

Výber správnych potravín je teda dôležitý na udržanie správnej hladiny cukru v krvi. Diéta na pankreas nevyžaduje počítanie kalórií, ale je potrebné vysadiť potraviny obsahujúce cukor, ako sú chlieb, zemiaky, ryža a cestoviny. Taktiež treba obmedziť alebo úplne vylúčiť umelé sladidlá aj alkohol. Ovocie je dovolené v menšom množstve. Taktiež sa odporúča zelená zelenina a rastlinné bielkoviny, ktoré sa nachádzajú napríklad v tofu, či strukovinách. Úplne sa treba vyhnúť mliečnym výrobkom a živočíšnym bielkovinám.

Stravovanie by malo byť výlučne pravidelné a ideálne sú 5 hodinové prestávky medzi jedlami. Začnite však s kratšími prestávkami, aby si telo na nový režim zvyklo postupne. Súčasťou diéty je aj konzumácia doplnkov stravy ako sú multivitamíny, minerály, rybí tuk aj koenzým Q10.

Medzi odporúčané potraviny patria: losos, krevety, kuracie mäso a vajcia, tofu, fazuľa, šošovica, vlašské orechy, jablká, hrušky, maliny, hlávkový šalát, brokolica, uhorky, špargľa, kapusta, avokádo, olivový olej, škorica a bylinkové čaje.

Cvičenie je dovolené v obmedzenom množstve. Môžete vykonávať domáce práce, chodiť na prechádzky, plávať, či bicyklovať. Vhodné sú taktiež joga a pilates, vyhnite sa však veľkej telesnej záťaži. Tá spôsobuje pokles hladiny cukru v krvi, a tak podporuje chuť do jedla.

Táto diéta je výbornou na prevenciu cukrovky a je možné ju upraviť na každého jedinca, naviac nevyžaduje počítanie kalórií. Je možné ju prispôsobiť aj vegetariánom a vegánom. Nevýhodou je potreba vzdať sa často veľmi obľúbených jedál ako sú sladkosti, chlieb, zemiaky a tiež káva a alkohol.

4.1/5 - (11 votes)

Od Honza

2 myšlienky k článku “Diéta na pankreas”
  1. Ja už sam neviem kde je pravda,v jednom diétnom režime je zakázaná strava ako kapusta ,vlašské orechy,mliečne výrobky ,zemiaky,brokolica a čuduj sa svetu iný odborník tvrdi že sa tieto spomínané druhy stravy sú odporúčané,takže hriešny človeče vyber si tu správnu cestu .Najhoršie na tom je to že ani sami doktorý sa nevedia zhodnúť na tom čo je pre týchto chorých ľudí dobre a čo zle.

    1. ja uz opravdu nevim,co mam jist.v nemocnici mi davali i jahodovy dzem na snidani,pritom mi zakazali jist ovoce se seminkami.lusteniny mi zakazaly,vejce taky,proste vsechno.doporucili mi jenom jist varene kure bez kuze,varene suche brambory,a var.mrkev.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *