Dna je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré je sprevádzané silnou bolesťou či opuchom kĺbu. Spôsobuje ju zvýšená hladina kyseliny močovej, ktorá sa usádza v kĺboch v podobe kryštálikov a vyvoláva zápal. Na začiatku sa najčastejšie viditeľne prejavuje na kĺbe palca na nohe. Postihuje najmä mužov stredného veku, ktorí trpia nadváhou alebo všetkých tých, ktorí na to majú dedičné predpoklady. Dnu môžu mať aj štíhli ľudia, ale oveľa častejšie na ňu trpia obézni.  V minulosti to bolo ochorenie vyskytujúce sa iba v najvyšších – panských vrstvách, pretože ňou trpeli tí, ktorí sa prejedali mäsom a pili priveľa alkoholu.

Dne však môžete predchádzať. Úspešne sa jej vyhnete diétou.

Diéta pri dne je založená na prijímaní určitých druhov potravy bohatých na živiny a minerálne látky. Základom je obmedzenie príjmu jedál spôsobujúcich  zvyšovanie kyseliny močovej, teda obmedziť alkohol, mäso, údeniny, strukoviny, kakao, čokoládu, špenát, chren, cesnak a pivo. Obmedziť by ste mali aj silný čaj, živočíšne tuky a živočíšne bielkoviny, morské ryby, mušle, rybie konzervy, plesňové a tučné syry, údené syry, hrach, šošovicu, ostré korenie, horčicu či marcipán.

Naopak, odporúčanými potravinami pri dne sú:

–        Ovocie, zelenina, zemiaky

–        Ovocné a zeleninové šťavy, nízkomineralizované minerálky

–        Mlieko a mliečne výrobky, jogurty, nízkotučné syry, tvaroh

–        Pečivo, najmä tmavé, bohaté na vlákninu

–        Cestoviny, cereálie

–        Bylinky, petržlenová vňať, pažítka, bazalka…

Niektoré potraviny, ktoré sú vhodné v obmedzenom množstve:

–        Káva, slabý čaj

–        Vajíčka, maslo

–        Chudé hovädzie mäso

–        Sladkovodné ryby, tuniak, losos

–        Karfiol, fazuľa, ryža

–        Slabé pivo, ľahké víno

Množstvo kyseliny močovej môžete redukovať napríklad aj zvýšením príjmu tekutín. Pite najmä vodu z vodovodu, prípadne minerálky  s nízkym obsahom minerálov.

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *