Športovci musia dbať o svoju postavu. Živia sa totižto tým najvzácnejším – svojím telom. Je to oveľa zložitejšie, ako by sa nám mohlo zdať. Často používajú športové kluby, ale aj jednotliví športovci  diétu pre športovcov.

V čom spočíva samotná diéta pre športovcov? Čo môžu, a čo naopak nesmú jesť?

Samozrejmosťou je, že športovci majú oveľa väčší energetický výdaj, ako väčšina obyčajných ľudí.  To, čo robí chudnúcim ľuďom najväčší problém, je u nich na dennom poriadku – športovať. Preto diétu pre športovcov nepovažujeme za diétu, ktorou  sa športovci snažia schudnúť, skôr diétou zameranou na správnu stravu. Športovci sa musia zdravo stravovať a cvičiť, aby boli so svojím výsledkom spokojní.

Diéta pre športovcov je však určená aj pre „obyčajných! Ľudí, ktorí sa snažia nadobudnúť telesnú silu a zvýšiť svoju hmotnosť.

Stravovanie športovcov je zamerané na zvyšovanie energetickej hodnoty prijímaného jedla. Toto jedlo by malo byť taktiež vyvážené, čo sa týka živín. Preto kladú dôraz na pestrosť stravy. Zloženie stravy sa podobá racionálnej strave, ale jej množstvo je zvýšené o 15-20% denne.

Pokiaľ by sme mali menovať niekoľko konkrétnych potravín, môžeme spomenúť napríklad ryby, pretože sú zdrojom nízkotučných bielkovín, ktoré sú ľahké na trávenie. Samozrejmosťou je mlieko a mliečne výrobky, ako aj mäso. Nechýba ani zelenina a ovocie. Hlavné je, aby jedlonebolo príliš mastné alebo ťažko stráviteľné. Nepoužívajte veľa soli a korenia.

Na dosiahnutie športovej postavy, ktorá sa, mimochodom, nedostaví zo dňa na deň, je dôležieté aj správne cvičenie, aby ste energiu zo stravy vedeli využívať a premieňať na svaly.

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *