Slovo diéta sa nám väčšinou spája s chudnutím. Pritom veľmi veľa diét má iný cieľ, ako schudnúť. Diéta znamená spôsob stravovania, ale aj celkový prístup jednotlivcov k svojmu telu – či už prostredníctvom zdravej a pravidelnej stravy, športu, pravidelného cvičenia apod. Primárnym cieľom azda každej diéty je však cítiť sa lepšie, cítiť, že robíme niečo užitočné pre naše telo.

Možno ste sa už aj Vy stretli s pojmom liečebná diéta. Pokúsime sa Vám objasniť, čo všetko liečebná diéta zahŕňa, a prečo je dôležitá:

Liečebná diéta môže pomôcť aj Vám- či už trpíte na nejaké ochorenie alebo nie. Samozrejme, liečebné diéty sú určené najmä ľuďom, ktorí trpia nejakým ochorením. A tých v poslednej dobe nie je málo! Hlavnou príčinou sú zlé stravovanie, zlá životospráva a s tým súvisiaci stres a nedostatok spánku. Preto pokiaľ aj Vám diagnostikovali nejakú chorobu, mali by ste vyskúšať zmeniť Váš životný štýl na základe odporúčaní liečebných diét.

Najznámejšie liečebné diéty sú tie, ktoré sa využívajú pri liečení ochorení srdca, hypertenzie, cukrovky, Dne, či dokonca rakovine.

Prečo je vlastne liečebná diéta liečebná?

Ovplyvňujú sa ňou faktory vyvolávajúce nejaké ochorenie. Čiže sa ňou napríklad zníži alebo zvýši energetická hodnota, zaradí sa účinná potravina a vynechajú sa škodlivé, určí sa, aký spôsob pripravovania jedla je pre Vás najvhodnejší, alebo sa zmení pomer základných živín (cukry: tuky: bielkoviny).

Pokiaľ sa už rozhodnete pre liečebnú diétu, dôležitá je vytrvalosť a dodržiavanie pravidiel.

Nezabúdajte, že chorí ľudia sú citlivejší na nevyhovujúce zložky potravín ako zdraví ľudia. Preto sa pokúste dodržiavať nasledujúce pravidlá:

1, Prispôsobte sa danej diéte- v rámci svojich síl, typu a štádia ochorenia

2, Dbajte na pokyny lekárov – akékoľvek rozhodnutia konzultujte s lekárom

3, Snažte sa dodržiavať diétu čo najpresnejšie

 

 

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *