Snaha o krajšiu a štíhlejšiu postavu je v našej spoločnosti hlboko zakorenená. Dôvodom je najmä propagovaný ideál krásy, ktorému sa chceme priblížiť. Táto naša snaha je však zväčša zbytočná, avšak v krajnom prípade sa môžete takto dopracovať nie k štíhlej postave, ale k závažným, až život ohrozujúcim komplikáciám.

O anorexií alebo bulímií ste už iste počuli. Podľahnúť im však nemôžu len dospelé ženy, ale stále častejšie sa vyskytujú aj u detí. Ide najmä o psychické poruchy príjmu potravy, ktoré môžeme u našich ratolestí ovplyvniť aj našim správaním.

Naša snaha o krajšiu postavu by preto nemala byť prehnaná, ak totiž takéto správanie u Vás vidí dcéra, len ťažko ju budete presviedčať, že je pekná taká, aká je. Váš prístup k jedlu tak môže poznačiť aj jej vývoj. Ak aj chcete schudnúť, tak to zdôvodnite. Napríklad tým, že sa chcete cítiť zdravšie a lepšie a nevynechajte ani šport. Vyhnite sa však drastickým obmedzeniam v strave a dajte prednosť zelenine a ovociu.

Naša snaha zmeniť výzor je len našim rozhodnutím, no len zriedka si uvedomujeme, aký to má dopad na naše okolie. Deti sú aj v tomto ohľade veľmi vnímavé a ľahko môžu podľahnúť poruchám príjmu potravy. I keď ide práve u anorexie a bulímie o psychické dôvody, môžu byť podmienené nielen šikanou, či vylúčením z kolektívu v škole. Je to práve náš vzor a vedenie dieťaťa k zdravému životnému štýlu. Takto mu doprajete nielen pekné detstvo, ale aj spokojný život. Svoje dieťa sledujte a rozprávajte sa s ním. Ak máte podozrenie, že až priveľmi jedlo odmieta, obráťte sa na odborníka.

Správny vzťah k jedlu je predsa dôležitý. Netreba sa prejedať, ale ani sa obávať každého sústa. Nežeňte sa teda za štíhlou postavou, ale zmeňte životný štýl. Zdravým jedlom zhodíte nielen prebytočné kilogramy, ale sa budete cítiť aj oveľa lepšie. Budete mať viac energie aj lepšiu imunitu.

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *