Nejde ani tak o diétu, ako o zmenu stravovania. To sa ale hovorí pri každej diéte. Jej základ je úplne jednoduchý a výsledky sú výborné. Netreba viacej počítať kalórie a plánovať si jedlo deň dopredu.

Asi ani nebudem moc rozpisovať pôvod, len v skratke, že sa jedná o stravovanie založené na tom, čo asi jedli naší praveký predkovia. Od semienok a zeleniny čo našli až po to najdôležitejšie – mäso. Odborníci vychádzajú aj z toho, že mnoho civilizačných chorôb sa vyvinulu neskôr a že ich pôvodcom je práve strava, na ktorú sa naše telo za tie stovky až tisíce rokov nestihlo skrátka prispôsobiť. Nevieme dobre spracovávať obilniny, kukuricu a celkovo veci z múky, teda pečivo. Naše črevá na to nie su stavané. Naopak si dobre poradia s ovocim, zeleninou a mäsom.

Stačí ak budete dodržiavať pár zásad. Najdôležitejším je postrážiť si prísun sacharidov do hranice 100-150 g / deň, vtedy vaše telo spaľuje tuky a nie cukry. Ak bude váš príjem ešte nižší, tak na hranici do 50g, dostane sa časom do stavu zvaného ketóza, kedy sa spaľovanie ešte viacej urýchli. Pozor nemýliť si s ketoacidózov, čo je už ochorenie.

Dobré potraviny: môžete jesť takmer všetko – hlavne mäso, udené, solené, tučné, kuracie, ryby, všetko možné, pričom pozor by ste mali dávať na pôvod mäsa, malo by ísť hlavne o kvalitné, ideálne domáce, nedopované hormónmy. Ďalej môžete jesť zeleninu a ovocie (aj keď obsahuje cukry), vajcia, ostatne veci, ktoré su mimo okruhu nevhodných potravín uvedených nižšie. Sem tam si doprajte aj tučné syry a plnotučné mlieko, aby ste doplnili chýbajúce vitamíny a calcium.

Zlé potraviny: Vyhýbajte sa múke, obilninám, cestovinám, ryži, zemiakom, väčšiemu množstvu ovocia, no a sladkému (neprirodzenému) ako sú sladké vody, džúsy,  cukor samotný. Niektorí neodporúčajú ani strukoviny, ale ja osobne ich jem, aj keď odvarené a je to v pohode. Sem tam si dám i malé množstvo zemiakov.

Dôležite je, aby sa važe telo asi po 2 týždňoch preplo do stavu, kedy nepobeží na cukroch, ale na tukoch, ktoré môžete a zrejme aj budete prijímať vo veľkom množstve. Keď sa dostanete do tohto stavu, telo žačne spracovávať vaše zásoby a vy začnete chudnúť a to rapídne. Ustrážte si príjem sacharidov, do hranice 100g denne sa hravo zmestíte, nepreháňať to s ovocím.

Nie je problém takto schudnúť od 5-10 kg za mesiac. Môžete jesť veľké množstvá a telo vám dá samo vedieť či ste ešte hladný. Už žiadne hladovky, počítanie kalórií, presne stanovené hodiny na jedlo. Jete kedy a koľko chcete, možete iba 2krát za deň ako to robím ja, nakoľko nemám čas jesť každých 30 minút a som sýty, vydržal by som aj s 1 jedlom, nakoľko mäso je dosť sýte a pomaly sa trávi.

Vedľajšie účinky sú hlavne za zažiatku, kedy môžete pocitovať únavu, ja osobne som to nezažil. Naopak tento spôsob stravovania je skôr liečebný pri autoimunitných ochoreniach, akné, alergiách a hlavne pri problémoch s cukrom. Nebudete po jedle už viac unavený, nebudete pociťovať vlčí hlad, kedy pár hodín po jedle ste strašné hladný. Taktiež vás budú obchádzať chúťky na sladké, ďalšia veľká výhoda nebudete mávať pocit nafúknutého brucha aj keď sa najete do prasknutia.

Tak ako pri každom výnimočnom stravovaní by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, zvlášť ak váš stav je nejako výnimočny.

Rate this post

Od Honza

Jedna myšlienka na článok “Paleolitická ( paleo ) diéta”
  1. Paleo je super. Ja som schudol za 3 mesiace asi 15kg, pri obleceni je to tak 1 az 1,5 velkosti. Citim sa lepsie, prestala ma bolievat hlava a menej pocitujem unavu. Teraz si uz doprajem aj sladke, aj zemiaky, aj trochu ryze, ale stale sa snazim drzat linie podla paleo, aby som bol vacsinu tyzdna pod hranicou 150g sacharidov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *