Zima nás tento rok prekvapila, avšak skôr nie práve typickým zimným počasím. Sneh sme si tak mohli užiť len vo vysokých polohách, a to ani zďaleka nie v takej miere, ako sme boli zvyknutí. Avšak aj napriek miernym teplotám a minimálnym snehovým zrážkam, s oteplením sa u nejedného z nás začala prejavovať rovnaká jarná únava, ako po minulé roky.
Strata energie aj chuti do práce sa vyskytuje najmä kvôli chladnému počasiu a krátkym dňom, ktoré sú pre zimu typické. Aj keď sme nemuseli odhadzovať množstvá snehu, s oteplením začína naše telo štrajkovať. Jednoducho povedané vybili sa nám baterky, ktoré musíme čo najskôr dobiť. Ak si teda chcete užiť príjemné jarné počasie, začnite proti únave bojovať.
Jarná únava má svoje opodstatnenie, neznamená to síce, že ňou budete trpieť až do leta, avšak mali by ste spomaliť. Neprepínajte svoje sily, ak si Vaše telo žiada odpočinok, doprajte mu viac spánku. Prebrať Vás však môže pohyb. Zabudnite na vrcholové športy a zamerajte sa skôr na pobyt na čerstvom vzduchu, aj slnečné lúče dokážu zázraky.
Nášmu telu počas zimy chýba najmä správna strava. Zmeňte teda jedálniček. Nemusíte hneď držať diéty, postačí viac ovocia a zeleniny a vypustite ťažké a mastné jedlá. Vitamíny sú v tomto období najdôležitejšie. Populárne sú tiež detoxikačné kúry, tu sa však zamerajte najmä na bylinkové čaje, zabudnúť by ste tiež mali na alkohol aj cigarety. Tie oberajú Vaše telo o vzácnu energiu.
Dôležitý je tiež pitý režim, denne by sme preto mali vypiť 2 až 3 litre tekutín. Zamerajte sa najmä na čaje a čistú vodu. Minerálky sú povolené, avšak s mierou, ich nadmerná konzumácia Vám môže aj uškodiť.
Jedným z faktorov spôsobujúcich jarnú únavu je aj dobre známy stres. Preto by sme ho v týchto dňoch mali odbúravať účinnejšie. Voľba ako, je len na Vás, môžete vyraziť von, alebo sa venovať rodine a svojim koníčkom. Hoďte starosti za hlavu a vychutnajte si krásne jarné počasie!

Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *