Zdá sa Vám, že Vaše dieťa je tučnejšie, ako by malo byť? Často je to práve chyba rodičov, či starých rodičov. To, ako sa má dieťa stravovať, že má mať dostatok pohybu, a že popri tom všetkom sa musí aj učiť je otázka návyku, ktorý si vytvárajú deti oveľa ľahšie, ako dospelí.

Diéta pre deti nie je diéta v pravom zmysle slova. Jedná sa skôr o vytváranie návykov a podporovanie správnej životosprávy. Pretože deti rastú, ich organizmus sa vyvíja a pre správny vývoj potrebujú dostatok živín a energie. Preto nie je správne učiť deti jesť nízkotučné potraviny alebo nútiť ich držať diétu založenú len na konzumácii jedného druhu potravín.

Ako vlastne zistíte, či aj Vaše dieťa potrebuje niečo ako diétu pre deti? Veľmi jednoducho! Stačí si všímať, ako rýchlo priberajú, či sledovať objem ich pása.

Prvá vec, ktorú by ste mali Vaše deti  naučiť, je raňajkovať. Vďaka raňajkám majú deti dostatok energie dopoludnia a nepodliehajú únave. Bez raňajok sú deti agresívnejšie a podráždenejšie. Navyše, v noci dochádza k vyčerpaniu 80-90% glykogénu, ktorý je hlavným zdrojom na fungovanie nervového systému. Takže bez raňajok sa schudnúť nedá!

Dbajte na to, aby Vaše dieťa jedlo častejšie a v menších porciách. Na desiatu mu zabaľte jogurt a nejaké ovocie.  Takisto na olovrant je vhodná zelenina, prípadne nejaký mliečny výrobok. Hlavne nenaučte deti na príliš veľkú konzumáciu sladkostí. Namiesto sladkosti im zabaľte radšej banán, oriešky,  či sušené ovocie.

Diéta pre deti je určená pre všetky deti od 4-15 rokov, ktoré majú dobrý zdravotný stav. Diéta pre deti je v podstate racionálna strava zameraná na detský vek. Pretože v súčasnosti obsahuje jedálny lístok detí veľa škodlivých jedál. Preto je dôležité, aby bola detská strava pestrá, biologicky plnohodnotná a bohatá na vitamíny.

Skúste napríklad spraviť nasledovné náhrady:

  •       Biele pečivo – celozrnné pečivo
  •       Maslo – kvalitný rastlinný tuk
  •       Smotanový dezert – ochutený tvaroh alebo jogurt
  •       Sladkosti, oblátky – cereálne tyčinky
  •       Solené pochutiny, čipsy – zeleninové jednohubky
  •       Cukríky a lízatká – sušené ovocie, žuvačky
Rate this post

Od Honza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *